اسهال سالمندان – علل، خطرات، درمان در سالمندان

دوشنبه 4 دی 1396 04:52 ق.ظ

 

اسهال سالمندان - علل، خطرات، درمان در سالمندان • پرتال تعاون

 • اسهال سالمندان - علل، خطرات، درمان در سالمندان • پرتال تعاون

  اسهال در سالمنداناسهال می تواند هر فردی را از هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. این یکی از بیماری های رایج هست که همه ما از کودکی تا سالمندی از ابتلای به آن رنج می بریم. زیادی از علل اسهال در پایان سنین معمولاً مشابه هستند. با این حال، ممکن هست دلایل خاصی وجود داشته باانجام گرفت که اسهال افزایش در یک گروه سنی خاص اتفاق می افتد.

  برخی از این علل مخصوص سن در اسهال باید برای افراد مسن در نظر گرفته شوند به ویژه هنگامی که اسهال مکرر یا پایدار هست و علت بیماری قابل تشخیص نیست.

  دلیل اسهال بر سالمندان تاثیر می گذارد؟

  اسهال مزمن یک بیماری رایج هست که برخی از سالمندان از آن رنج می برند و افراد سالخورده نیز ممکن هست مستعد ابتلا به اسهال حاد باشند نسبت به بزرگسالان جوانتر. با این حال، برخی از افراد مسن افزایش در معرض عادت های عضوی روده هستند – یبوست. هنگامی که اسهال رخ می دهد باید تشخیص داد که آیا حاد یا مزمن هست یا خیر. علل اسهال حاد و مزمن می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باانجام گرفت و برخی از این علل ممکن هست به آسودهی درمان نشوند.
  اسهال حاد به اسهالی اطلاق می شود که ناگهان بوجود می آید انجام گرفتید هست اما برای مدت کوتاهی از زمان و پس از آن درمان می شود. ممکن هست به درمان پزشکی نیاز داشته باانجام گرفت یا بدون نیاز به درمان رطرف شود. اسهال مزمن به مدت طولانی ادامه می یابد. معمولا این به عنوان اسهال تعریف انجام گرفته هست که زیاد از ۴ هفته ادامه دارد. با این حال، اسهال مکرر (اسهال که می آید و می رود) نیز ممکن هست به عنوان مزمن در نظر گرفته شود.
  اسهال حاد اکثر اوقات به علت عفونت و غذاهای خاص هست. این در هیچ یک از گروه های سنی غیر معمول نیست اما به دلایل مختلف سالمندان ممکن هست به اسهال عفونی و اسهال مربوط به رژیم غذایی مستعد باشند. اسهال مزمن به احتمال زیاد به بیماری مزمن معینی از روده یا گاهی با سایر اندام ها و سیستم ها مرتبط هست. گاهی اوقات داروهای مزمن ممکن هست باعث شود که افراد سالخورده افزایش از آن هستفاده کنند زیرا این بیماری های مزمن در سال های سالخوردگی رایج هستند.

  علل اسهال در سالمندان

  حیاتی هست که بدانیم اسهال چیست و چگونه می تواند رخ دهد. اسهال علائم مختلف بیماری هست. این به معنای داشتن سه یا افزایش حرکات روده در یک دوره ۲۴ ساعته هست که مدفوع معمولاً آبدار هست.
  اسهال معمولاً به دلیل حرکت سریعتر از حرکت طبیعی روده هست که ممکن هست به دلایل مختلف رخ دهد. علاوه بر این، جذب آب نیز ممکن هست منجر به ایجاد مایع زیاد از حد در روده شود. این از مدفوع جلوگیری می کند.

  عفونت ها

  باکتری ها، ویروس ها و انگل ها بعضی از علل شایع اسهال عفونی هستند. اکثر این پاتوژن ها از طریق غذا یا آب آلوده انتقال می یابند اما همچنین می توانند از طریق ذرات هوا و حتی از طریق ذرات بر روی اشیاء بی جان (fomites) عبور کنند. این میکروارگانیسم ها باعث تخریب و خیس انجام گرفتن پوشش روده می شود و همچنین می تواند باعث کاهش میزان آب در روده ها شود.
  گاهی اوقات بعضی از میکروارگانیسم ها ممکن هست در روده هایی مانند باکتری Clostridium difficile رانجام گرفت نامنظم داشته باشند. این افزایش احتمال دارد پس از هستفاده از آنتی بیوتیک و یا برخی دیگر از توزیع باکتری های طبیعی “نیکو” روده اتفاق بیافتد. افراد سالخورده به علت سیستم ایمنی ضعیف افزایش در معرض عفونت قرار دارند.

  خوراکی ها

  تغییر در رژیم غذایی باعث ناآسودهی دستگاه گوارش می شود و ممکن هست منجر به اسهال حاد شود. این معمولاً کوتاه خانومدگی می کند. با این حال، در سالمندان ممکن هست اختلالاتی در هضم نرمال غذا (maldigestion) و جذب مواد مغذی (malabsorption) وجود داشته باانجام گرفت.
  به عنوان یک نتیجه، مواد غذایی غنی نانجام گرفته و مواد مغذی غیر قابل جذب بر جذب آب تاثیر می گذارد و منجر به اسهال می شود. عدم تحمل لاکتوز یکی از نمونه هایی هست که توانایی بدن برای هضم قند شیر کاهش می یابد. مشکلات قلبی عروقی ممکن هست بر هضم غذا و جذب مواد، خصوصاً چربی ها تاثیر بگذارد.

  داروها

  داروهای مختلف می توانند اسهال را به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد کنند. به غیر از آنتی بیوتیک ها که ممکن هست باکتری های طبیعی روده ای که برای سلامت روده ضروری هست دیگر داروها نیز می توانند دیواره روده را تحریک کنند باعث کاهش جذب آب در روده و حتی افزایش سرعت حرکت روده می شوند. بعضی از داروهای ضد افسردگی، آنتی اسیدها، داروهای سرکوب کننده اسید و داروهای سرطانی ممکن هست مسئول باشند.

  بیماری های روده

  تعدادین بیماری ممکن هست با اسهال همراه باانجام گرفت. التهاب روده ای (IBD)، دیورتیکولیت و سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، برخی از نمونه ها هستند. در افراد مسن، شرایطی مانند دیورتیکولیت احتمالاً با پیشرفت سن رخ می دهد. این التهاب کیسه های غیر طبیعی هست که در روده بزرگ شکل می گیرد.
  یکی از نگرانی های اصلی سالمندان، سرطان کولورکتال هست. این یکی از سرطان های رایج در جهان هست و می تواند باعث تغییر در عادت های روده مانند اسهال شود. جراحی به روده کوچک یا روده ممکن هست باعث اسهال شود به ویژه اگر هضم و جذب به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار گیرد.

  بیماریهای دیگر

  برخی از بیماری هایی که ممکن هست اسهال ایجاد کنند ممکن هست به طور مستقیم روی روده تاثیر نگذارد. در عوض فعالیت عضلات روده یا اعصاب که تحت کنترل حرکت روده قرار دارند را تحت تاثیر قرار می دهد. این ممکن هست در شرایطی مانند دیابت دیده شود که اعصاب که عضلات روده را کنترل می کنند آسیب دیده هست. بیماری های دیگر اندام مانند پانکراس (پانکراتیت یا سرطان پانکراس) همچنین ممکن هست به اسهال منجر شود در صورتی که آنزیم های گوارشی که توسط پانکراس ترشح می شوند تحت تاثیر قرار گیرند.

  خطرات اسهال سالمند

  عوارض اصلی اسهال کمبود آب هست و این می تواند تهدید کننده خانومدگی باانجام گرفت. خطر ابتلا به کمبود آب در اسهال سالمند وجود دارد اگر سالمندان مراقبت معقول نداشته باشند نمیتوانند هیدراته باشند یا از داروهایی مانند برخی داروهای فشار خون هستفاده کنند که ممکن هست کمبود آب را بدتر کنند.
  خطر دیگر اسهال، سوء تغذیه هست. این احتمال افزایش در سالمندان وجود دارد که قادر به تهیه غذای مغذی برای خود نیستند با کاهش اشتها که در افراد مسن تر و سالمندان معمول هست و تمایل به داشتن عادات رژیم غذایی ضعیف مانند خانومدگی با رژیم غذایی چای و نان دارند.

  چگونه اسهال باید درمان شود؟

  حیاتی هست که به مراقبت پزشکی بپردازید به ویژه هنگامی که افراد سالخورده دیگر بیماری های موجود را تجربه می کنند زمانی که اسهال انجام گرفتید هست و رهیدراتاسیون امکان پذیر نیست. اسهال یک نشانه هست و موثرترین روش درمان آن این هست که درمان علت اصلی انجام شود. این ممکن هست بسته به شرایط احتمالی داروهای مختلفی مورد نیاز باانجام گرفت.
  هستآسوده در بستر، مقدار زیادی از مصرف مایع و وعده های غذایی مکرر که مواد مغذی و ملایم هستند حیاتیترین روش برای درمان و مدیریت اسهال سالمند هست. ممکن هست تزریق مایع داخل وریدی (IV) ضروری باانجام گرفت. داروهای مزمن را نباید بدون تایید پزشک متوقف کـــرد و داروهای جدید نباید شروع شود مگر اینکه توسط یک پزشک تجویز شود.
  داروهای ضد عفونی مانند لوپرامید نباید برای درمان اسهال هستفاده شود. این می تواند علل خاصی از اسهال مانند عفونت را بدتر کند. این داروها فقط در صورت تجویز توسط پزشک هستفاده می شود.


برچسب ها: اسهال ، سالمندان ، ، علل ، خطرات ، درمان ، در ،