تبلیغات
[عزلت نشین کوی دوست] - دیپلماسی گازی ایران نتیجه داد

دیپلماسی گازی ایران نتیجه داد

شنبه 11 دی 1395 01:32 ب.ظ

 

دیپلماسی گازی ایران نتیجه داد

 • دیپلماسی گازی ایران نتیجه داد

  روزنامه شرق: باز هم ایستادگی ایران و اصرار بر دیپلماسی جواب داد. این‌بار در پی مذاكرات ایران و تركمنستان درباره موضوع محل مناقشه بین دو كشور، رئیس‌جمهور تركمنستان به‌عنوان عالی‌ترین مقام این كشور، خواسته ایران را پذیرفت.

  دیپلمات‌های گازی ایران برای مذاكره درباره موضوع محل اختلاف (طلب ١,٨میلیارددلاری تركمنستان مربوط به سال‌های ٨٦ و ٨٧) به عشق‌آباد سفر كرده بودند و با بی‌نتیجه‌ماندن مذاكرات، در محل فرودگاه، خبری را پذیرا شدند، خبری كه بوی توافق می‌داد.

  به گفته سخنگوی شركت ملی گاز ایران، هیئت ایرانی اعزامی به ترکمنستان صبح دیروز (جمعه) به دلیل مخالفت ترکمن‌ها و اصرار بر مواضع خود، مذاکرات را قطع کرد و عازم ایران شد، اما در فرودگاه با درخواست ترکمن‌ها، هیئت ایرانی به میز مذاکرات بازگشت.

  این خبر در حالی مطرح می‌شود كه در پی آن، وزیر نفت هم خبر داده پیگیری اختلافات گازی دو کشور در دیوان داوری بین‌المللی فعلا منتفی شده است. آن‌طور كه بیژن زنگنه می‌گوید: تفاهم‌نامه مشترک گازی بعدازظهر بین دو کشور امضا شده و قرار است تا دستیابی به توافق نهایی، مذاکرات بین شرکت ملی گاز ایران و ترکمن‌گاز ادامه یابد.

  وزیر نفت با اعلام اینکه بر اساس توافق دوجانبه باید با انجام مذاکرات بیشتر درخصوص موارد مورد اختلاف، گفت‌وگو و در نهایت توافق نهایی بین دو کشور انجام شود، می‌گوید: بر اساس توافق، باید حجم واردات گاز ایران از ترکمنستان تا چند روز آینده افزایش یابد.

  این مقام مسئول با بیان اینکه تا چند هفته گذشته هم حداکثر واردات گاز طبیعی از ترکمنستان حدود ۱۰ میلیون مترمکعب در روز بوده است، تأکید کرد: هم‌اکنون ظرفیت تولید گاز ایران به بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده و قطعا با تکمیل فازهای باقی‌مانده پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز به حدود یک میلیارد مترمکعب در روز می‌رسد.

  با وجودی‌ كه ایران یارای تأمین گاز استان‌های شمالی كشور را به دلیل افزایش تولید گاز در كشور دارد، علت مذاكره بر سر واردات گاز از تركمنستان به ایران را وزیر نفت این‌گونه بیان می‌كند: واردات گاز طبیعی از ترکمنستان از لحاظ زیست‌محیطی برای ایران اهمیت دارد. به گفته او، با واردات گاز طبیعی مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌های شمال شرق کشور کم شده که این موضوع دستاوردهای زیست‌محیطی به همراه دارد.

  او تأكید می‌كند: ایران برای تأمین گاز طبیعی هیچ‌گونه محدودیت و کمبودی ندارد.

  گفته‌های زنگنه در حالی مطرح می‌شود كه مجید بوجارزاده، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران، هم خبر از «توافق ایران و ترکمنستان برای بررسی موارد اختلافی در کمیته‌های کارشناسی» می‌دهد. او همچنین، بیان جزئیات بیشتر از این مذاكرات را به روزهای آتی موكول می‌كند.

  این خبرها در حالی مطرح می‌شود كه مسئولان وزارت نفت و همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در چند روز اخیر، بر ایستادگی ایران و باج‌ندادن به تركمنستان تأكید داشتند. بر همین اساس بود كه خبرها در چند روز گذشته نشان از قاطعیت زنگنه بر قطع واردات گاز از تركمنستان و صدور پرونده اختلافات گازی دو کشور در داوری بین‌المللی داشت. خبری كه در پی مذاكرات گازی این دو كشور، دیروز به حالت تعلیق درآمد تا مذاكرات آتی برای حل این اختلافات بین دو كشور تداوم یابد.

  منبع

  مطلب دیپلماسی گازی ایران نتیجه داد در سایت بزرگ تفریحی و خبری برای تو

برچسب ها: دیپلماسی ، گازی ، ایران ، نتیجه ، داد ،